Kahya Resort Aqua & Spa, ett rymligt familjehotell, ligger endast 50 meter från stranden. Det charmiga centrumet i Konakli är nära till hands, medan Alanya är bara 30 minuter bort med dolmus, den traditionella minibussen. Under din vistelse på detta hotell bor du i modernt inredda rum med mjuka färger och stilrena detaljer som skapar en rofylld atmosfär.
Med hela 5 vattenrutschbanor och 4 pooler är detta det perfekta stället för både barn och vuxna att njuta av den värmande solen. De yngsta kan ha skoj i Crazy River medan du själv kan delta i en omgång beachvolleyboll eller bara koppla av på din solstol med en god bok. För ytterligare avkoppling väntar på hotellets hamam. Stranden ligger endast 50 meter från hotellet vilket gör det lätt att starta sin dag med ett uppfriskande dopp i havet.
Hotellet erbjuder en mängd olika matupplevelser. Du kan njuta av buffén som serveras varje kväll eller välja att äta på à-la-carte restaurangen där du kan smaka på läcker fisk, autentisk osmanska eller italiensk mat.
Konaklis mysiga centrum är inom räckhåll, och du kan enkelt ta dig till Alanya för ännu mer äventyr och shopping.