Tignes–Val d’Isère (tidigare L’Espace Killy) är ett skidområde i absolut toppklass. Välj en vintersportsemester i Tignes eller Val d’Isère, som båda ligger på 1 800 meters höjd och har en högsta topp på 3 456 meter. Här väntar ett imponerande skidområde med 300 kilometer pister och en höjdskillnad på över 1 600 meter – något du inte upplever varje dag.
Tack vare den höga höjden och de två glaciärerna kan du dessutom åka skidor här från november ända till början av maj.
Nybörjare kommer att trivas i de 147 kilometerna blå pister, men det är framför allt avancerade skidåkare som lockas hit. Här finns nästan 70 röda och svarta pister samt ett stort utbud av utmanande offpistmöjligheter.
För de riktigt våghalsiga väntar Face de Bellevarde – en svart pist som startar på 2 827 meters höjd och faller brant hela vägen ner mot Val d’Isère. Freeriders kan dessutom njuta av Le Spot, en opreparerad zon nära Tignes, medan freestylers har gott om valmöjligheter med två halfpipes, en quarterpipe, en boardercross och två funparker.
En annan fördel: långa väntetider vid liften är sällsynta. Liftsystemet är modernt och väl utformat. Det finns gott om stolsliftar med vindskydd, gondoler och bergbanor som tar dig långt uppför berget på ett svep.
Om du bor i Tignes kan du välja mellan två liftkort: Super Tignes-liftkortet för Tignes skidområde eller ett liftkort för hela Tignes-Val d'Isère-området. Under för- och eftersäsongen säljs inte liftkort för hela skidområdet i Tignes, och ibland är det bara glaciärbackarna som är öppna. Om du bor i Val d'Isère ingår liftkortet för Tignes-Val d'Isère.
Tignes - Val d'Isère inkluderar ett mindre skidområde:
Tignes
Det begränsade liftkortet Super Tignes ger dig tillgång till 150 kilometer pister i Tignes skidområde. Området är känt för sin goda snösäkerhet, mycket tack vare Grande Motte-glaciären på 3 656 meters höjd. De välpreparerade pisterna erbjuder skidåkning för alla nivåer och gör Tignes till en favorit bland både nybörjare och mer erfarna åkare.
För den som söker större utmaningar väntar oändliga möjligheter i glaciärområdet och i Vallon de la Sache. Här hittar du en offpistled på 2,8 kilometer med en höjdskillnad på upp till 1 198 meter. Samtidigt finns också utmärkta områden för nybörjare, till exempel Col du Palet.
Tignes har dessutom en egen snowpark, som passar både avancerade åkare och proffs – men också nybörjare som vill prova på lite extra action. För dig som vill ha ännu mer variation finns möjlighet att uppgradera till ett utökat liftkort, vilket ger tillgång till ytterligare 150 kilometer pister på Val d’Isère-sidan.