Résidences Les Alpages du Corbier

Résidence Les Alpages du Corbier har ett vackert läge, direkt på den blå pisten Saut, och bara några meter från liften La Voie Lactée. De tre byggnader som lägenheterna är uppdelade över är byggda mot berget och ligger runt den uppvärmda utomhuspoolen. Lägenheterna är välskötta och mysigt inredda och du kan njuta av vintersolen på balkongen.

För att avsluta en lång dag kan du ta ett dopp i den uppvärmda utomhuspoolen eller värma upp i bastun mot en avgift. På så sätt är du helt redo för en ny dag. För en trevlig kväll kan du även gå till centrala Le Corbier på några minuter, där du hittar flera restauranger för en god middag.

  • På den blå pisten Saut och liften La Voie Lactée
  • Uppvärmd utomhuspool
  • Vackert läge

Rumstyp

Studiolägenhet standard
för 2 personer
  • yta cirka 20m²
  • antal bäddar: 2
  • kokvrå
  • kyl (liten)
  • kokplatta
  • mikrovågsugn
  • kaffekokare
  • vattenkokare
  • brödrost
  • diskmaskin
  • vardagsrum: 2 sovplatser (bäddsoffa för 1 person; utdragssäng för 1 person)
  • badrum med: dusch, toalett
Trerumslägenhet standard
för 2 till 6 personer
  • yta cirka 36-41m²
  • antal bäddar: 6
  • vissa rum har balkong
  • kokvrå
  • kyl (liten)
  • kokplatta (4 plattor)
  • mikrovågsugn
  • kaffekokare
  • vattenkokare
  • brödrost
  • diskmaskin
  • tv
  • vardagsrum: 2 sovplatser (2 enkla urtdragssängar)
  • sovrum: 2 sovrum
  • första sovrumet: 2 sovplatser (1 våningssäng med 2 enkelsängar)
  • andra sovrumet: 2 sovplatser (1 dubbelsäng)
  • separat toalett
  • badrum: 1 badrum
  • badrum 1: bad
Tvårumslägenhet standard
för 2 till 4 personer
  • yta cirka 29m²
  • antal bäddar: 4
  • vissa rum har balkong
  • kokvrå
  • kyl (liten)
  • kokplatta (4 plattor)
  • kombinerad microvågsugn
  • kaffekokare
  • vattenkokare
  • brödrost
  • diskmaskin
  • tv
  • vardagsrum: 2 sovplatser (1 bäddsoffa med 2 bäddar)
  • sovrum: 1 sovrum
  • första sovrumet: 2 sovplatser (1 dubbelsäng eller 2 separata bäddar)
  • separat toalett
  • badrum: 1 badrum
  • badrum 1: bad, handfat

Måltider

Inga måltider

Observera

Observera att bäddtyperna kan skilja sig åt mellan olika enheter, även om enheten ingår i samma rumstyp (t.ex. kan en enkelsäng i en enhet vara en våningssäng i en annan).

Läge och avstånd

Avstånd till centrum: ca 500 m
Avstånd till pist ca 15 m
Avstånd till skidlift ca 50 m
Närmaste butiker ca 300 m
Närmaste restaurang ca 300 m

Adress

villarembert, 73300, le corbier, france

På boendet

Deposition
  • deposition: cirka 250,00 euro per enhet per vistelse betalas kontant eller med kreditkort (betalas lokalt, obligatorisk)
Gemensamma anläggningar
  • Officiell klassificering: 3 stjärnor
  • totalt antal rum / lägenheter 20
  • klassificering: komfort
  • reception
  • parkeringsplats (vid tillgänglighet)
  • parkeringsgarage (vid tillgänglighet)
  • wi-fi i receptionen (kostnadsfritt)
  • deposition (betalas kontant eller med kreditkort)
  • turistskatt (betalas kontant)
  • sängkläder ingår ej
  • handdukar ingår ej
  • filtar
  • husdjur tillåtna (endast små djur/hundar)
  • trådlöst internet i receptionen: (gratis)
  • plats på parkeringsplats: (gratis) (skall anges vid bokning)
Obligatoriska kostnader
  • turistskatt: för alla gäster ålder från 18 år cirka 2,75 euro per person per natt betalas kontant (betalas lokalt, obligatorisk)
Valbara tillägg
  • sängkläder: cirka 12,00 euro per person per vecka/veckor (betalas lokalt)
  • handdukspaket: cirka 10,00 euro per person per vecka/veckor (betalas lokalt)
  • slutstädning: cirka 119,00 euro per enhet per vistelse (betalas lokalt)
  • husdjur, exkl. mat: cirka 49,00 euro per vecka/veckor (skall anges vid bokning, betalas lokalt)
  • parkeringsgarage tillgängligt: på begäran cirka 59,00 euro per styck per vecka/veckor (skall anges vid bokning, betalas lokalt)
Pooler
  • utomhuspool (öppen från 17:00 - 19:00)(uppvärmd)
Avkoppling och wellness
  • bastu (mot betalning)
  • gym (kostnadsfritt)

Le Corbier

Le Corbier ligger mitt i en av Frankrikes största skidregioner vid med den angränsande skidorten La Toussuire som tillsammans med St. Jean d'Arves och St. Sorlin d'Arves utgöt skidregionen Les Sybelles. Tack vare sina liftsystem är Le Corbier en bra utgångspunkt för att utforska den stora regionen. Byn är belägen 1750 meter över havet, vilket gör den mycket snösäker igenom hela säsongen.

Skidåkning för alla åkare och åldrar

Skidresor till Le Corbier bjuder på ett varierande skidområde med hela 310 km pist, vilket gör att här finns något för alla typer av åkare. Området har sedan en lång tid tillbaks fått utmärkelsen ”Famille Plus Montagne”, som i korta drag innebär att Le Corbier är välanpassat för att skapa en perfekt skidsemester med aktiviteter för hela familjen.

Le Corbiers centrum är bilfritt vilket bidrar till den mysiga atmosfären som infinner sig här. Från Le Corbiers har man vacker panoramautsikt ut över de mäktiga Alperna och inne i byn hittar du butiker och en del trevliga barer. I byns restauranger bjuds det på allt från traditionella lokala rätter så som ostfondue, raclette och tartiflette, men givetvis även klassiker som spaghetti med köttfärssås.

Om du önskar att ta det lugnt efter en dag i pisten kan vi rekommendera ett besök på Le Corbiers spa-anläggning som bjuder på uppvärmd utomhuspool, bastu och gym. För de mer aktiva som fortfarande har energi kvar finns det många aktiviteter i Le Corbier så som exempelvis hundspann, nattvandring med snöskor, snöskoter turer och mycket mer.

Skidresor till Le Corbier med Sunweb – alltid inklusive liftkort

Sunweb har ett stort utbud av skidresor till Le Corbier. Oavsett om din skidsemester ska vara billig, lyxig eller bara till bästa priset, har Sunweb rätt skidresa för dig. Semesterbostäderna består främst av hotell och lägenheter men vi har också ett bra utbud av stugor och chalet. När du bokar skidresor till Alperna med Sunweb inkluderas alltid liftkort i priset.

Les Sybelles

Det vidsträckta skidområdet Les Sybelles ligger strax utanför de tre största skidområdena i Frankrike. Dess fjärdeplats är välförtjänt och området har stadigt ökat i popularitet bland nederländska vintersportsentusiaster de senaste åren.

Trots sin storlek känns området inte överväldigande, utan har lyckats bevara sin genuina, lite gammaldags charm. Priserna är dessutom rimliga, vilket gör att du får mycket skidupplevelse för pengarna i Les Sybelles.

Skidområdet utmärker sig med ett brett utbud av röda pister, men det finns även gott om alternativ för nybörjare. För de mer äventyrslystna finns flera möjligheter till offpiståkning, och de mest utmanande pisterna hittar du i området kring St. Sorlin d’Arves.

Snowboardåkare trivs särskilt i snowparkerna i Le Corbier och La Toussuire. Missa inte den blå Vallons-pisten, den röda Tufs-pisten och den svarta Perrons Haut-pisten – alla tre ligger i närheten av St. Sorlin d’Arves och bjuder på riktigt fin åkning.

Kontrasten mellan modernitet och tradition i Alperna

Skidområdet bjuder på en härlig blandning av genuina bergsbyar och klassiska franska vintersportanläggningar. I byarna St. Sorlin d’Arves, St. Jean d’Arves, Les Bottières och St. Colomban des Villards möts du av låga byggnader och en varm, gemytlig atmosfär – var och en med sin egen unika karaktär.

Le Corbier är däremot en mer typisk fransk skidort, byggd särskilt för vintersport. I La Toussuire får du det bästa av två världar: här samsas moderna byggnader med charmiga stugor. Betonghuset Front de Neige ligger precis vid backen, men bakom det döljer sig en fantastisk by med många mysiga chalets.

För en utsökt lunch eller en avkopplande afterski rekommenderas pistrestaurangen Le Barock, som ligger direkt vid backen i St. Sorlin.

Aktiviteter

Mont Corbier-liften erbjuder enkel åtkomst från St. Jean d’Arves och Le Corbier till Pointe de l’Ouillon – hjärtat av hela skidområdet där samtliga delar möts. Härifrån kan du enkelt ta dig vidare till Saint Sorlin d’Arves och La Toussuire.

Observera: att förbindelsen till St. Colomban des Villards, den lägsta punkten i Les Sybelles, kan vara stängd under den kommande vintersäsongen.

För dig som vill uppleva bergen från ett annat perspektiv finns nu även en zipline installerad ovanför Lac de Titou nära La Toussuire. Den 150 meter långa linan startar vid Chaput-liftens nedre station och är tillgänglig även för fotgängare – en perfekt aktivitet för den som vill ha lite extra adrenalin!

Men skidåkning är långt ifrån det enda du kan göra i Les Sybelles. Testa till exempel hundspann, ultralätt flygning, gårdsbesök, pulkaåkning eller ett besök på Beaufort-mejeriet, där den välkända osten tillverkas. Och om du vill upptäcka mer av de franska Alperna, passa på att besöka Les Trois Vallées eller Valfréjus – här finns massor att uppleva för alla typer av skidåkare.

Adress

villarembert, 73300, le corbier, france

Karta

Vad kännetecknar Le Corbier

  • Funktionell, modern skidstation
  • Utmärkt område för nybörjare
  • Perfekt för familjer

Vad kännetecknar Les Sybelles

  • Prisvärt
  • Fantastiskt läge med eftermiddags sol
  • Stort skidområde med breda och välvårdade pister

Gästbetyg

Typ av resa
Visa endast gästbetyg på svenska

100 % genuina gästupplevelser

Riktlinjer för gästbedömningar

För att hålla omdömen så relevanta som möjligt arkiverar vi omdömen som är äldre än 36 månader.  

Endast gäster som bokat genom Sunweb Group och har bott på boendet i fråga kan skriva en recension. Vi bjuder in gäster att skriva en recension via e-post efter att de återvänt från sin resa. Det är möjligt att lämna en recension anonymt, dock har Sunweb Group tillgång till bokningsnummer och uppgifter. 

Vi publicerar alla kommentarer i sin helhet oavsett om de är positiva eller negativa, så länge de följer våra riktlinjer.

Riktlinjer för recensioner.  

Dessa riktlinjer finns till för innehållet ska hålla en respektfull ton, fritt från svordomar och kränkningar. Detta gäller självklart oavsett recensionens övriga innehåll. Recensioner som innehåller svordomar eller uppenbara osanningar kommer inte att publiceras.

För att hålla innehållet relevant bör kommentarer relatera till boendet. Var gärna detaljerad då detta hjälper andra att fatta informerade beslut. Vänligen undvik från att inkludera politiska, etiska eller religiösa åsikter. Innehålls som ämnar att marknadsföra kommer att plockas bort.

Allt innehåll bör vara genuint och unika gästupplevelser. Din recension är värdefull för oss, när de är individuella och opartiska.  

Respektera andras integritet. Sunweb Group döljer alla identifierbara uppgifter.

Åsikter som uttrycks tillhör Sunweb Groups gäster. Sunweb Group står inte för eller tar ansvar för de åsikter som uttrycks i recensioner eller svar.


Bussresor

För närvarande kan vi inte hitta någon bussinformation.

Transport

Flygresan

Du kommer att flyga till Genève. Flygningen tar ca 2 timme och 30 minuter. Under flygresan ingår inte måltider och drycker.

Transfer

Det är möjligt att boka en transfer i bokningsstegen. Den genomsnittliga överföringstiden till Le Corbier är ca 2 timmar. För ytterligare information om transfer, kontakta oss.

Liftkort/Utrustning/Skidskola

Ett Les Sybelles liftkort ingår i priset.

Du kan se tillägg och rabatter för till exempel att utöka ditt liftkort eller inget liftkort i steg 1 (preferenser) i bokningsprocessen. Om barn- och seniorrabatt gäller visas detta i steg 2 (prisöversikt). Vill du veta vilket liftkort som ingår i din resetid? Se vår FAQ här .

Egen transport:

3-dagars resa inklusive 2-dagars liftkort

4-dagars resa inklusive 2-dagars liftkort

5-dagars resa inklusive 3-dagars liftkort

6-dagars resa inklusive 4-dagars liftkort

7-dagars resa inklusive 5-dagars liftkort

8-dagars resa inklusive 6-dagars liftkort

Bussresa:

5-dagars resa inklusive 3-dagars liftkort

6-dagars resa inklusive 4-dagars liftkort

7-dagars resa inklusive 5-dagars liftkort

8-dagars resa inklusive 6-dagars liftkort

9-dagars resa inklusive 6-dagars liftkort

10-dagars resa inklusive 6-dagars liftkort

Liftkort för barn upp till 4 år är gratis. Legitimation krävs vid uthämtning av liftkortet.

Olika priser gäller lokalt. Det är inte möjligt att ändra startdatumet för liftkortet på plats. En förlängning av liftkortet kan ofta bokas i tillägg; priset för detta finns i de ytterligare bokningsstegen. Rabatten för "inget liftkort" hittar du också i bokningsprocessen.

Skid- och snowboarduthyrning kan specificeras direkt vid bokning. Se vår FAQ  för mer information om uthyrning av utrustning.

Vilken skidutrustning passar dig?

Från prisvärd basutrustning till högpresterande skidor och snowboards - hos oss väljer du den utrustning som passar din nivå och dina önskemål. Upptäck alla alternativ och praktisk information på vår sida om skidutrustning .

Nedan följer en kort översikt över valen:

- Budget - Billigt material för en bra start i backen

- Nybörjare - Smidigt och flexibelt material som hjälper dig att lära dig åka skidor eller snowboard

- Medium - Bekvämt och lämpligt för medelgoda skidåkare

- Advanced - Högpresterande material för de mest erfarna skid- och snowboardåkarna

Du kan registrera lektioner direkt vid bokning. Läs FAQ  för mer information om klasser.

För korta restider går det inte att boka skidlektioner. Du kan ordna detta på plats.

När du bokar skidlektioner kommer du att bli tillfrågad om din nivå:

Nybörjare:
 Välj bara nybörjarlektioner om du aldrig har åkt skidor förut.
Medel:
 Kan du bromsa/göra en sväng ännu? Välj sedan medel och inte för nybörjare.
Avancerat:
Kan du redan åka skidor, men vill du vidareutveckla din teknik? Välj sedan avancerat.
Skid- och snowboard lektioner börjar på söndageftermiddag.
Välj rumstyp

Antal rum och fördelning

Välj antal rum och fördela personer i rummen. Om du reser med barn eller bebis, vänligen ange födelsedatum för att kunna se tillgänglighet och priser.
Välj avreseort

Ställ in notiser

Just nu är rum och priser inte tillgängliga för nästa säsong. Skriv upp dig och få en notis när detta boende kan bokas. Dina uppgifter kommer att behandlas i enlighet med vår integritetspolicy

 

Fel

Ett problem har uppstått

Vi ber om ursäkt...

Det verkar som att det uppstod ett tekniskt problem. Vi ber om ditt tålamod medan vi löser problemet. Under tiden kan du lägga till boendet i dina favoriter och återkomma lite senare!

Val av olika flygplatser

Du har valt ett flyg som avgår från {DEPARTURE_AIRPORT} och återvänder till {ARRIVAL_AIRPORT}.