Hotel Nana Golden Beach är ett mycket attraktivt hotell med ett perfekt läge på den vackra ön Kreta. Här kan du njuta av lugnet, de vackra trädgårdarna ett omfattande All Inclusive-program som pågår dygnet runt. Det finns en lång sandstrand precis vid hotellet och livliga städer som Hersonissos, Stalis och Malia ligger runt hörnet.
Hotel Nana Golden Beach har totalrenoverats. Alla de modernt inredda rummen har toppmoderna faciliteter som garanterar en lyxig vistelse, inklusive exklusiva badrumsfaciliteter som regndusch. Alla rum har rymliga balkonger med vacker utsikt över det klarblå havet eller gröna trädgårdar. Urvalet av restauranger och barer är mycket brett, så du kommer alltid att ha gott om olika matalternativ! På kvällen kan du njuta av ett mellanmål på bufférestaurangen Athina eller asiatiska rätter på à la carte-restaurangen Nami.
Detta hotell är också ett riktigt badparadis! Med 7 pooler, inklusive två stora utomhuspooler, jacuzzis och en separat barnpool, kommer ingen att ha tråkigt. Beställ en uppfriskande drink i poolbaren Dolphin och jobba på din solbränna på de bekväma solstolarna. Skäm bort dig själv med en massage i hälsocentret eller koppla av i bastun. Hotel Nana Golden Beach har dessutom tennisbanor, en sportklubb och ett fitnesscenter på stranden. Här kan du delta i olika aktiviteter, inklusive spinning- och dansklasser. Det finns också ett underhållningsteam som anordnar roliga aktiviteter för både unga och gamla varje dag. Oavsett om du föredrar ett parti tennis eller dykning för att uppleva undervattensvärlden är ingenting omöjligt på Hotel Nana Golden Beach.
Familjerum Komfort Trädgårdssidan: Sovrummet är avskilt från vardagsrummet med en träskärm.
Alla måltider serveras som buffé med show cooking
* Frukost 07:15 - 11:00
* Lunch 13:00 - 15:00
* Middag 18:15 - 21:30
Sju à la carte-restauranger (t.ex. grekisk, italiensk, fine dining och asiatisk. Bokning krävs)
**Under en vistelse på 7 nätter kan du äta på upp till tre (olika) av de sju à la carte-restaurangerna**.
* Snacks från 10:00 - 12:00
* Snackbarer (totalt 5) 10:00 - 17:30
* Green & Grill lätt lunch 12:30 - 14:30
* Kaffe och te 15:00 - 17:30
* Midnattssnacks 22:30 - 07:00
* Lokala alkoholhaltiga och alkoholfria drycker 10:00 - 00:30
Unikt: En av restaurangerna serverar mat och dryck dygnet runt.
Du flyger till Heraklion eller Chania. Flygresan tar ca 3 timmar och 15 minuter från Köpenhamn. Flygtider kan ändras och vi anger därför preliminära flygtider, när flygtider sätts, finns de också på vår hemsida, gör de inte det har inte vi fått dem än. Du kan lägga till bagage i bokningssteg 1 och priset för detta varierar mellan olika flygbolag.
Vi rekommenderar att du är på flygplatsen 2 timmar innan avgång, incheckningen stänger 45 minuter före avgång.
Resedokument ska skrivas ut och tas med på resan. På biljetten anges avgångs och ankomsttider i lokaltider, hotellreservation, måltider, eventuell transfer mellan flygplatsen och hotellet och bagage. Du får ditt boarding-pass och stolsnummer på flygplatsen. Var extra uppmärksam på avresetiderna vid sena avgångar – kom ihåg att datumet ändras vid midnatt.
När du anländer på destinationen och har gått igenom tull och bagageutlämningen möts du upp av våra guider eller en representant från Sunweb. Här får du vårt välkomstbrev med reseinformation samt utflyktsprogram och visas till din transferbuss om du bokat detta.
Transfer till och från hotellet är inte inkluderat i priset, men finns som tillval i bokningsprocessen. Transfern genomförs med antingen vanlig buss, minibuss eller taxi och körs av lokalt anställda. I vissa fall kommer det också finnas en skandinavisk guide med på bussen.
Det är möjligt att lägga till en transfer i bokningssteget. Tiderna är följande:
Heraklion - cirka 15 minuter
Ammoudara - cirka 30 minuter
Agia Pelagia - cirka 45 minuter
Fodele - cirka 60 minuter
Kokkini Hani - cirka 20 minuter
Gouves - cirka 35 minuter
Gournes - cirka 30 minuter
Analipsis - ca 45 minuter
Anissaras - cirka 50 minuter
Hersonissos - cirka 50-80 minuter
Koutouloufari - cirka 50-80 minuter
Piskopiano - cirka 50-80 minuter
Stalis - cirka 60-90 minuter
Malia - cirka 60-90 minuter
Sissi - cirka 75-90 minuter
Agios Nikolaos - cirka 120 minuter
Elounda - ca 120 minuter
Transfertiderna från Chania är ungefär följande:
Chania City - cirka 30 minuter
Platanias - cirka 45 minuter
Georgioupolis - cirka 75 minuter
Alla transfertider beror på hur många hotell bussen stannar vid. Detta varierar per transfer.
Observera att angivna tidtabeller för transfer är exklusive eventuella stopp för måltider, toalettbesök och gäster som ska av på hotell längs vägen.
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Turistskatt utkrävs i Grekland. Skatten är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Sunwebs klassificering kan skilja sig från hotellets officiella.
Skatten betalas direkt till boendet vid ankomsten. Följande priser gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 0,50 €
Hotell / lägenheter klass 3: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 4: 3 €
Hotell / lägenheter klass 5: 4 €
Läs om vad vi gör för att garantera en trygg och säker semester. Vi följer alltid Utrikesdepartementets reserådgivning för resor till ditt resmål.
Det kan ske förändringar gällande lokala tjänster och anläggningar relaterat till Covid-19, från bokningstidpunkten till avresan. Alla åtgärder kan komma att ändras och därför kan inga rättigheter härledas från dem.
Oooops! något gick fel.
Vänligen försök igen.