Här möter det nya och moderna traditionell, grekisk charm. Det familjeägda boutiquehotellet är stilrent inrett i jordnära toner och naturinspirerat material, och erbjuder fina rum och lägenheter. Njut av personlig service och en intim, lyxig atmosfär. Alla lägenheter och rum är nyrenoverade och utrustade med kylskåp och spisplattor för att göra det möjligt för dig att enkelt förbereda en snabb måltid eller njuta av en avkopplande kopp kaffe på din egen balkong eller terrass. Dannas Boutique Apartments rekommenderas särskilt till vuxna som vill uppleva den autentiska grekiska gästfriheten i kombination med lyx och modern komfort.
Den vackra, prisbelönta stranden i Tsilivi ligger bara en kort promenad bort. Hotellet bjuder dessutom på ett exklusivt poolområde med tjocka madrasser och solsängar. Här kan du njuta av den eleganta omgivningen och ladda batterierna med en bra bok, paraplydrink och rofyllda simturer.
På Dannas Boutique Apartments förenas traditionella recept med en modern touch. I Afrala Restaurant serveras en generös frukostbuffé. Restaurangen har varit i familjens ägo i över två decennier, och servar läckra grekiska rätter med de finaste färska ingredienserna från tidig morgon till sen kväll.
Stadens huvudgata, med sina lockande restauranger och butiker, är också lättillgänglig till fots på några minuter. Här hittar du även den lokala bussen som smidigt tar dig till Zakynthos stad. Den charmiga marinan och den trevliga gågatan i staden är definitivt värda ett besök under din semester.
Du flyger till Zakynthos. Denna flygning tar ca 3 timmar och 40 minuter. Vid ankomst till flygplatsen möts du av Sunwebs reseledare eller lokal representant.
Det är möjligt att boka transfer i bokningsstegen.
Transfertiderna är som följer:
Kalamaki, Argassi och Laganas - ca 20 minuter
Agios Sostis - ca 25 minuter
Tsilivi - ca 30 minuter
Zakynthos stad - ca 45 minuter
Limni, Gerekas och Kipseli - ca 50 minuter
Vassilikos - ca 60 minuter
Alykes - ca 80 minuter
Alykanas - ca 80 minuter
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €