Det här förstklassiga hotellet i Lahania är perfekt för dig som söker avkoppling, kvalitet och närhet till havet. Oavsett om du reser som par eller med familjen, väntar en semester fylld av skön avkoppling och inspirerande upplevelser. Med sitt eleganta läge vid stranden, sitt stora utbud av aktiviteter och ett lyxigt spa, är det här en plats där semestern får ta plats på riktigt. Under din vistelse bor du i ljusa och elegant inredda rummen. Här möts stil och komfort – med detaljer som skapar en lugn atmosfär, perfekt för återhämtning efter dagens sol och bad.
Hotellet ligger precis vid stranden, så du kan enkelt ta ett dopp i havet eller slå dig ner i en solstol med utsikt över vågorna. På området finns också flera pooler, inklusive en separat barnpool. Det är enkelt att växla mellan bad, lek och avslappning under hela dagen.
Starta dagen med en god frukost och avsluta kvällen med middag med utsikt över havet – här finns flera restauranger och barer att välja mellan, med något för varje smak. Du kan räkna med hög kvalitet, god variation och matupplevelser som passar både vuxna och barn.
I den lugna och genuina grekiska centrumet äter du genuin grekisk mat på de grekiska tavernorna. Här hittar du också något café och några butiker.
Information om rumstyper saknas.
Alla måltider i bufféstil
*Tidig frukost 06.30 - 07.00 (på begäran)
*Frukost 07.00 - 11.00
*Lunch 12.30 - 15.00 timmar
*Snacks i pool- och strandbaren (kan även beställas via appen)
*Middag 19.00 - 21.30 timmar
*À la carte (boka två dagar i förväg)
Lachania: grekisk restaurang 12.00 - 22.30
Grill Corner: BBQ-restaurang 12.00 - 17.00
Prestigio: italiensk restaurang 12.00 - 22.30
Asia: asiatisk gourmetrestaurang 18.30 - 22.45
Thalassa: grekisk gourmetrestaurang 12.30 - 22.45
*Lokala alkoholfria och alkoholhaltiga drycker 10.00 - 01.00
*Minibaren fylls på dagligen med drycker, vin och snacks. För All Inclusive-gäster är denna service kostnadsfri.
Du kommer att flyga till Rhodos. Denna flygning tar ca 3 timmar och 30 minuter. Vid ankomst till flygplatsen möts du av Sunwebs reseledare eller lokala representant.
Det är möjligt att boka transfer i bokningsstegen.
Transfertiderna är enligt följande:
Ialyssos, Trianda och Ixia - ca 40 minuter
Rhodos stad - cirka 40 - 60 minuter
Afandou - cirka 90 minuter
Kalithea - ca 50 minuter
Faliraki - cirka 75 minuter
Kiotari - cirka 150 minuter
Lindos - cirka 120 minuter
Kalathos - ca 105 minuter
Stegna - ca 90 minuter
Lahania - cirka 180 minuter
Kolymbia - ca 90 minuter
Pefki - ca 135 minuter
Transfertiderna beror på antalet stopp och trafiken.
Det finns ingen reseguide tillgänglig (endast telefon) i:
Gennadi: Grand Resort
Lardos: Lindos Princess Beach
Lindos: Lindos Royal, Mitsis Lindos Memories, Hotel Lindos Blue, Hotel Lindos Mare, Hotel Lindos Village
Lathania: Hotel Atrium Prestie Thalasso Spa Resort & Villas
Kiotari: Mitsis Rodos Village, Princess Adriana Resort & Spa, Hotel Lindos Imperial Resort &Spa, mLabranda Kiotari Bay,l Hotel Mayia Exclusive Resort & Spa, Hotel Rodos Princess
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €