Tenerife Sur är ett uppskattat mellanklasshotell för familjen eller för dig som reser med en partner eller med en grupp vänner. Här bor du centralt i Los Cristianos med närhet till allt vad området har att erbjuda.
Inom hotellets trevliga innergård ligger poolområdet. Här finns såklart solstolar och parasoller där du kan njuta av något att dricka från den centralt placerade poolbaren. I anslutning till den större poolen finns även en separerad barnpool där barnen kan leka och plaska med nyfunna vänner. Poolen är uppvärmd under vintertid.
Till stranden i Los Cristianos är det bara ca 700 meter och här finner du alla de faciliteter som krävs för en lyckad dag på stranden. Vill du promenera ytterligare en sträcka kommer du fram till den fina stranden i Playa de las Vistas.
På Tenerife Sur finns restaurang, bar, snackbar och poolbar. Restaurangen erbjuder rätter utifrån a la carte såväl som buffé. På hotellet finns även en minimarket med ett enklare utbud.
Både i Los Cristianos och längs strandpromenaden som börjar i hamnen och leder genom badorten upp till Playa de las Americas och Fanabe finns många restauranger, barer och kaféer att njuta av.