Kos Aktis Hotel ligger i centrala Kos och är ett modernt designhotell med ett fantastiskt läge. Alla rum har panoramafönster från golv till tak, så att du kan vakna till en fantastisk utsikt över havet. Här bor du i fina rum för upp till fyra personer, så att du kan ta med din partner eller familjen. Hotellet genomsyras av modern och smakfull inredning.
Precis vid hotellet ligger en liten sandstrand med solstolar och parasoller som kan användas kostnadsfritt under hela dagen. Hotellet har ingen egen pool, men du har tillgång till närliggande Kos Divine hotel & suites poolområde.
Här ingår frukost varje morgon och på kvällen serveras middag i hotellets populära och mysiga restaurang. Du kan också upptäcka det lokala restaurangutbudet i Kos stad.
I Kos stad finns ett stort utbud av restauranger, barer och kaféer. Här äter du traditionellt grekiskt men även internationellt som mexikanskt och sushi. Nöjeslivet är mer sofistikerat än förr om åren och du dricker drinkar på trevliga loungebarer med skön musik. För de yngre finns bargatan, Nafklirou med många barer och klubbar.