Koppla av på stranden
Garanterad vattenlek med 5 pooler
Barnen blir aldrig uttråkade

Stort hotell som ligger direkt vid Hurghadas långa kust

Titanic Royal Resort Hotel är ett lyxigt och modernt inrett familjeorienterat hotell som möter dina önskemål på bästa sätt. Du har ett magnifikt poolområde som roar framför allt barnen i familjen. Med all inclusive slipper du tänka på matbestyr och kan koppla av på semestern. Spa, aktiviteter och en ljuvlig sandstrand ser till att både vuxna och barn trivs till fullo.

Strand & pool

Hotellet har pooler för hela familjen i underbar omgivning direkt ovanför stranden. Tre vuxenpooler, varav en del av huvudpoolen är uppvärmd vintertid. Här finns solstolar och parasoller runt poolen och svajande palmer skänker en exotisk känsla. För barnen finns två pooler varav den med rutschkanor är uppvärmd under vintern. En har ett skojigt piratskepp och den andra barnpoolen är fylld av rutschkanor och fontäner. Vill du njuta av ännu mer fart och spänning kan du besöka systerhotellets vattenpark med över 30 rutschkanor för vuxna och barn. För lite extra lyx besök hotellets spaavdelning med bastu, jacuzzi och avslappnande massagebehandlingar.

Hotellets 180 meter långa strand breder ut sig nedanför hotellområdet och du kopplar av under en bastparasoll medan du njuter av utsikten. Den gyllene sandstranden bjuder på härliga dopp i det salta havet eller om du hellre vill aktivera dig kan du snorkla, surfa eller spela beachvolleyboll. Börjar magen kurra så ligger strandbaren nära till hands där du kan äta både snacks och dricka goda drinkar. Stranden är till störst del av sand men i vattenbrynet kan det vara lite stenigt.

Mat & dryck

Här bjuds du på mat från hela världen blandat med lokala specialiteter. Huvudrestaurangen Diamond serverar måltiderna i bufféform och dina smaklökar bjuds på en härlig resa. Vill du variera dina middagsupplevelser finns tre olika à la carte-restauranger att prova, italienskt, kinesiskt och mongoliskt kök. Sex barer ser till att du slipper gå törstig, du hittar både pool- och strandbar, lobbybar som är öppen dygnet runt och disko.

Rumstyper

Faciliteter

Allmänt

  • Officiell klassificering: 5 stjärnor
  • totalt antal rum / lägenheter 387
  • värdeskåp (på rummet)
  • lobby
  • restauranger: restaurang, á la carte-restaurang (4) (bokning krävs), fisk restaurang (mot betalning) (män och kvinnor måste bära lämpliga/täckande kläder vid middagen )
  • barer: bar, lobbybar, loungebar, poolbar, strandbar, shisha-bar
  • rum anpassade för funktionsvarierade (på förfrågan)
  • faciliteter anpassade för funktionsvarierade (rullstolsanpassat)

Praktisk information

Vad våra gäster tycker:
Resmålet
pris per person från
+
pris per person från
+

Även intressant för dig