Summerdream Studios & Apartments ligger i lugn och vacker miljöomgivningar, bara 50 meter från den underbara sandstranden i Agios Gordios. Här kan du tillbringa dagarna med att bada och koppla av i solen. När kvällen faller på kan du njuta av den förtrollande solnedgången över havet.
Summerdream Studios & Apartments ligger bara ett stenkast från Agios Gordios lilla centrum, där lokala krogar lockar med god grekisk mat som serveras i mysig miljö. Lägenheterna rymmer upp till fyra personer och är utrustade med pentry där du kan laga enklare måltider. Här möts du av en trevlig atmosfär, inte minst på grund av den vänliga och välkomnande ägarna. Vill du ta ett svalkande dopp är det bara att gå en kort promenad ner till stranden och Sea Breeze Apartments, där du fritt kan använda poolen.
Sunweb rekommenderar Summerdream Studios & Apartments för både familjer och vuxna som vill ha bekvämligheten av att bo i egen lägenhet nära stranden under semestern på Korfu.
Ooops! Rumstyper kunde inte visas. Vänligen försök igen eller kontakta oss.
• Om du reserverar transfer; Transferbussen stannar inte framför Sea Breeze. Transfer ingår inte när du bokar din semester med Sunweb, i bokningsprocessen är det däremot möjligt att lägga till transfer mot en extra kostnad.
• Du kan använda poolen som tillhör Sea Breez
• På grund av åtgärder kring viruset Covid-19 är det inte tillåtet att använda simbassängen till Steven on the Hill
Sunweb flyger från Köpenhamn till Korfu på fredagar. Flyg och biljetter
Flygresan tar ca 3 timmar. Flygtider kan ändras och vi anger därför preliminära flygtider, när flygtider sätts, finns de också på vår hemsida, gör de inte det har inte vi fått dem än. Du kan lägga till bagage i bokningssteg 1 och priset för detta varierar mellan olika flygbolag.
Vi rekommenderar att du är på flygplatsen 2 timmar innan avgång, incheckningen stänger 45 minuter före avgång.
Resedokument ska skrivas ut och tas med på resan. På biljetten anges avgångs och ankomsttider i lokaltider, hotellreservation, måltider, eventuell transfer mellan flygplatsen och hotellet och bagage. Du får ditt boarding-pass och stolsnummer på flygplatsen. Var extra uppmärksam på avresetiderna vid sena avgångar – kom ihåg att datumet ändras vid midnatt.
När du anländer på destinationen och har gått igenom tull och bagageutlämningen möts du upp av våra guider eller en representant från Sunweb. Här får du vårt välkomstbrev med reseinformation samt utflyktsprogram och visas till din transferbuss om du bokat detta.
Transfer till och från hotellet är inte inkluderat i priset, men finns som tillval i bokningsprocessen. Transfern genomförs med antingen vanlig buss, minibuss eller taxi och körs av lokalt anställda. I vissa fall kommer det också finnas en skandinavisk guide med på bussen.Transfertider:
(Obs! Till Porto Demo Boutique och Saint George Palace ca 2 timmar)
Observera att angivna tidtabeller för transfer är exklusive eventuella stopp för måltider, toalettbesök och gäster som ska av på hotell längs vägen.
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Turistskatt utkrävs i Grekland. Skatten är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Sunwebs klassificering kan skilja sig från hotellets officiella.
Skatten betalas direkt till boendet vid ankomsten. Följande priser gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 0,50 €
Hotell / lägenheter klass 3: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 4: 3 €
Hotell / lägenheter klass 5: 4 €
Läs om vad vi gör för att garantera en trygg och säker semester. Vi följer alltid Utrikesdepartementets reserådgivning för resor till ditt resmål.
Det kan ske förändringar gällande lokala tjänster och anläggningar relaterat till Covid-19, från bokningstidpunkten till avresan. Alla åtgärder kan komma att ändras och därför kan inga rättigheter härledas från dem.