Mitsis Norida Beach är lyxigt all inclusive hotell på Kos. Alla ingredienser finns här för en perfekt semester. Hotellet har ett stort urval av moderna rum och sviter, alla designade för att ge dig högsta komfort och en fin vistelse.
Här finns ett stort härligt poolområde som är omgivet att palmer som en fin inramning. Koppla av på en solstol i skuggan medans barnen roar sig i vattenrutschbanorna. Beställ en svalkande frappé ifrån poolbaren och känn hur semesterkänslan har infunnit sig. Hotellet ligger precis vid den fina stranden för sköna stranddagar med salta havsdopp. Här kan du njuta av havsbrisen och det djupblå havet. Det finns ett bra utbud på hotellet, barnklubb för de små (ej svensktalande) och för de som är lite äldre erbjuds b la tennis, basket, biljard, volleyboll och olika vattensporter.
Vistelsen är med Ultra all inclusive där måltider, snacks och lokala drycker ingår i priset. Vi rekommenderar Mitsis Norida Beach Hotell för både familjer med barn och vuxna som vill bo bekvämt vid stranden under sin semester på Kos.
Hamnen med sin charmiga strandpromenad är hjärtat av Kardamena, med butiker och grekiska tavernor och restauranger som bjuder på en vacker havsutsikt. En del av staden är bilfri, perfekt för lugna promenader.
Information om rumstyper saknas.
- Alla måltider serveras som buffé
- Frukost från 07:00 till 10:00
- Sen (enkel) frukost från 10:00 till 11:00
- Lunch från 12:30 till 14:30
- Snacks från 12:30 till 23:30
- Kaffe, te och kakor från 17:00 till 18:00
- Middag från 19:00 till 21:30
- Lokala alkoholhaltiga och alkoholfria drycker från 10:00 till 00:00
- italiensk, asiatisk, mexikansk och grekisk à la carte-restaurang (bokning krävs)
- Minibaren innehåller vatten, läsk och öl och fylls dagligen
- Flera av bilderna är tolkningar på hur hotellet kommer att se ut när det är renoverat.
- Män måste bära långbyxor och stängda skor vid middag
- Gäster på Mitsis Norida Beach kan också använda all inclusive-programmet på Ramira Beach i Kos-stad
Du kommer att flyga till Kos. Denna flygning tar cirka 3 timmar och 40 minuter. Vid ankomst till flygplatsen möts du av Sunwebs reseledare eller lokala representant.
Det är möjligt att boka en transfer i bokningsstegen. Transfertiderna är enligt följande:
Kardamena - ca 20 minuter
Kefalos - ca 20 minuter
Mastichari - ca 20 minuter
Marmari - ca 30 minuter
Tigaki - ca 30 minuter (med en kombinerad buss cirka 60 minuter)
Kos stad,Lambi och Psalidi - ca 45 minuter (med en kombinerad buss ca 90 minuter)
Det är möjligt att boka en privat transfer mot en extra kostnad. Du kan ange detta under bokningsprocessen i steg 2. På flygplatsen kan du anmäla dig till vår reseledare med din voucher och de kommer att hänvisa dig till din taxi. För transfer tillbaka till flygplatsen kommer vår reseledare att informera dig i god tid om upphämtningstiden på ditt boende.
Huvudstad:
Huvudstad är Aten.
Tidsskillnad:
Grekland är 1 timme före Sverige.
Språk:
Det officiella språket är grekiska. Men du klarar dig på engelska (och delvis på tyska).
Valuta:
Den officiella valutan är euro.
Dricks:
Det är normalt att ge 10 % av totalbeloppet i dricks på barer och restauranger i Grekland.
Elektricitet:
220 Volt.
Vatten:
Det rekommenderas att inte dricka vattnet från kranen.
Mat:
Typiska grekiska maträtter är bland annat Souvlaki, Tzatziki och Mousaka.
Mobiltelefon:
En svensk mobil fungerar normalt sett även i Grekland. Kontrollera det för säkerhetsskull med din mobiloperatör och var försiktigt med internetavgifter.
Resedokument:
När du åker till Grekland måste du ha ett giltigt pass.
Hyra scooter:
Att hyra scooter i Grekland är ett bra sätt att komma runt på och det krävs att du har körkort. Att hyra scooter är på eget ansvar, och kom ihåg hjälm.
OBS:
Miljöavgift tas ut i Grekland. Avgiften är baserad på hotellets officiella klassificering och vistelsens längd. Observera att Airtours klassificering kan skilja sig från hotellets officiella. Avgiften betalas direkt till boendet vid ankomsten och betalning sker med kort eller kontant, vänligen observera att en del hotell endast accepterar kontant betalning. Nedan avgift gäller per inkvartering/natt:
Hotell / lägenheter klass 1 - 2: 1,5 €
Hotell / lägenheter klass 3: 3 €
Hotell / lägenheter klass 4: 7 €
Hotell / lägenheter klass 5: 10 €