Blue Lagoon Queen Hotel

  1. Hem
  2. Solresor
  3. Grekland
  4. Halkidiki
  5. Kalives
  6. Blue Lagoon Queen Hotel
  • Vattenpark med 5 pooler och rutschkanor
  • Ett stenkast från sandstranden (50 meter)
  • Njut av en måltid på flera restauranger och barer
  • Centralt beläget i charmiga Kalives
Letar du efter en semester med både avkoppling och aktiviteter för hela familjen? Då är detta hotell, Blue Lagoon Queen, i Kalives ett perfekt val. Här bor du bara 50 meter från stranden och med promenadavstånd till tavernor, kaféer och små butiker. Med flera pooler, en vattenpark och ett brett urval av restauranger får både stora och små en semester full av variation. Här väntar sol och bad i alla former. Hotellet har fem pooler och en komplett vattenpark med rutschkanor – perfekt för både barn och vuxna som älskar vattenlek. Föredrar du havet ligger den breda sandstranden bara några steg bort, så du kan enkelt växla mellan poolhäng och stranddagar. Flera restauranger och barer finns på området, vilket gör det enkelt att njuta av varierade måltider och svalkande drycker. Här serveras bufféer med både lokala och internationella smaker, och på kvällen kan du avsluta dagen med din favoritdrink i en av barerna. Enstaka matställen finns vid stranden i Kalives och inne i staden. Mataffärer finns vid huvudvägen.

Rumstyper

Faciliteter

  • Officiell klassificering: 5 nycklar
  • totalt antal rum / lägenheter 255
  • modernt utrustat
  • restauranger: restaurang (3), grekisk restaurang (öppen från 18:30 till 21:30) (bokning krävs), italiensk restaurang (öppen från 18:30 till 21:30) (bokning krävs)
  • barer: bar öppen från 10:00 till 00:00 (4), pool/snackbar öppen från 11:00 till 18:00, strandbar öppen från 10:00 till 22:00
  • rum anpassade för funktionsvarierade
  • parkeringsplats (vid tillgänglighet)
  • wi-fi internet i allmänna utrymmen (kostnadsfritt), på rummet (kostnadsfritt), i receptionen (kostnadsfritt)

Reseinformation

Vad våra gäster tycker

Det här är 100 % äkta kundrecensioner som verkligen speglar deras upplevelser av vår produkt.

I området

Sevärdheter

  • Avstånd till stranden ca 50 m (solstolar, parasoll)
+
pris per person från
+p.p.